a Homevet az állatorvos házhoz megy blogja
A védett állatok tartására vonatkozó szabályokat több jogszabály is szabályozza. Általánosságban elmondható, hogy a védett állatok tartásához engedélyre van szükség, amit az illetékes természetvédelmi hatóságtól kell kérni. Az engedélyezés feltételei között szerepel, hogy az állat tartási helye megfeleljen az állatfaj igényeinek, és biztosítsa az állat védelmét, kíméletét és jólétét. A védett állatok tartásának állatvédelmi szabályait a 32/1999. (III. 31.) FVM rendelet határozza meg. A védett állatok közül néhány fajt veszélyes állatnak is minősítenek, amelyek tartására különösen szigorú feltételek vonatkoznak. A veszélyes állatok tartásának és szállításának szabályait a 85/2015. (XII. 17.) FM rendelet írja elő3. A védett állatok tartása nagy felelősség, ezért érdemes alaposan tájékozódni a jogszabályokról és az állatfaj sajátosságairól, mielőtt ilyen állatot választanánk házi kedvencnek.
A védett állatok tartására vonatkozó engedélyezett fajok listáját a 348/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. Ebben a mellékletben találhatók meg azok a védett állatfajok, amelyeket kizárólag természetvédelmi célból, vagy tudományos, oktatási, bemutatási, szaporítási, mentési vagy rehabilitációs tevékenység keretében lehet tartani. Ezek között vannak olyan fajok is, amelyeket veszélyes állatnak minősítenek, és ezért különösen szigorú feltételekkel rendelkeznek a tartásukra. A védett állatfajok között vannak olyanok is, amelyeket nem természetvédelmi célból is lehet tartani, de csak engedéllyel és jelentési kötelezettséggel. Ezek között találhatók például néhány madár-, kétéltű- és hüllőfaj. A védett állatfajok listáját rendszeresen frissítik, ezért érdemes ellenőrizni az aktuális jogszabályokat, mielőtt védett állatot szeretnénk tartani.
A védett állatfajok listáját a 348/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. Ebben a mellékletben több mint 1000 állatfaj szerepel, amelyek között vannak emlősök, madarak, kétéltűek, hüllők, halak, puhatestűek, ízeltlábúak és egyéb gerinctelenek. Néhány példa a védett állatfajokra: